d

صفحه اصلی > سلامت و بهداشت > بهداشت عمومی > صفحه 2 


    سلامت و بهداشت

 

بهداشت کار

بهداشت عمومی

ارگونومی

 
 

 

صفحه:   1     2

  بهداشت عمومی

 
 

  قوانين مديريت پسماندها

پسماند: به مواد جامد، مايع و گاز (غير از فاضلاب) گفته مي شود كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم حاصل از فعاليت انسان بوده و از نظر توليد كننده‌،‌ زائد تلقي مي شود. پسماندها به پنج گروه تقسيم مي شوند:
1- پسماندهاي عادي: به كليه پسماندهايي گفته مي شود كه به صورت معمول از فعاليتهاي روزمره انسانها در شهرها، روستاها و خارج از آنها توليد مي شود، از قبيل زباله هاي خانگي و نخاله هاي ساختماني .
2- پسماندهاي پزشكي (بيمارستاني): به كليه پيشماندهاي عفوني و زيان آور ناشي از بيمارستانها ، مراكز بهداشتي ، درماني ، آزمايشگاههاي تشخيص طبي و ساير مراكز مشابه گفته مي شود. ساير پسماندهاي خطرناك بيمارستاني از شمول اين تعريف خارج است.
3- پسماندهاي ويژه:‌ به كليه پسماندهايي گفته مي شود كه به دليل بالا بودن حداقل، يكي از خواص خطرناك ، از قبيل سميت، بيماري زايي ، قابليت انفجار يا اشتعال، خورندگي و مشابه آن به مراقبت ويژه نياز داشته باشد و آن دسته از پسماندهاي پزشكي و نيز بخشي از پسماندهاي عادي ، صنعتي ، كشاورزي كه نياز به مديريت خاص دارند، جز پسماندهاي ويژه محسوب مي شوند.
4- پسماندهاي كشاورزي:‌ به پسماندهاي ناشي از فعاليتهاي توليدي در بخش كشاورزي گفته مي شود از قبيل فضولات،‌لاشه حيوانات (دام، طيور و آبزيان) محصولات كشاورزي فاسد يا غيرقابل مصرف.
5- پسماندهاي صنعتي:‌ به كليه پسماندهاي ناشي از فعاليتهاي صنعتي و معدني و پسماندهاي پالايشگاهي صنايع گاز،‌نفت و پتروشيمي و نيروگاهي و امثال آن گفته مي شود از قبيل براده ها ، سرريزها و لجن هاي صنعتي.

 

بهداشت حرفه اي و نقش هاي محوري آن

هدفهاي بهداشت حرفه اي:
کميته مشترک کارشناسان (WHO ) و (ILO) در سال 1953 هدفهاي بهداشت حرفه اي را اين چنين بيان کرده اند:
1- تامين ، حفظ و ارتقاي سطح سلامت جسماني، رواني و و اجتماعي کارکنان همه مشاغل.
2- پيش گيري از بروز بيماريهاو حوادث ناشي از کار.
3- انتخاب کارگر يا کارمند براي محيط و شغلي که از نظر جسماني و رواني توانايي انجام آن را دارد يا به طور اختصار تطبيق کار با انسان.

بهداشت حرفه اي عبارتست از :
علم و هنر تامين بالاترين سطح سلامت نيروري كار و حفظ و ارتقاء سلامتي كارگران از طريق ايجاد محيط كار سالم بوسيله شناسايي ، اندازه گيري ، ارزيابي و كنترل عوامل زيان آور محيط كار.

 

نقش بهداشت حرفه اي در جامعه سالم

يروي کار سالم و فعال مي تواند يک جامعه سالم و پويا را تشکيل دهد.روند روبه رشد سرمايه داري صنعتي در کشور هاي کمتر توسعه يافته و بهره کشي بي حد و حصر از نيروي کار شرايط بغرنجي را براي کارگران بوجود آورده است.
امروزه تامين و ارتقاي سلامت در محيطهاي مختلف جامعه علاوه بر احتساب يک امتياز براي دولتها، يک وظيفه مديريتي محسوب مي گردد چرا که در جهان امروز انسان سالم محور توسعه قلمداد شده و سرمايه گذاري در سلامت جوامع موجبات حفظ و اعتلاي منابع انساني را فراهم و افزايش رضايتمندي و بهره وري در سازمانها را به دنبال خواهد داشت.
نقش کليدي نيروي کار در افزايش کميت و کيفيت توليد بر همگان پر واضح است در واقع نيروي کار سالم محور توسعه پايدار بوده و با تکيه بر نيروي کار سالم و کار آمد است که مي توان به اهدافي همچون رشد اقتصادي ، توسعه پايدار ؛ ارتقاي سطح رفاه جامعه و ... دست يافت. لذا تامين، حفظ و ارتقاء سطح سلامت شاغلين از اهميتي فوق العاده برخوردار مي باشد.
بهداشت حرفه اي علمي است كه با پرداختن به امور بهداشتي درماني كليه شاغلين بخشهاي مختلف جامعه اعم از صنعت،‌معدن،‌ كشاورزي و خدمات نه تنها سلامتي آنها را در نظر دارد بلكه تاثير مثبت و قابل ملاحظه اي در بهره وري و كيفيت محصولات،‌انگيزه كار،‌رضايت شغلي و كيفيت كل زندگي جامعه دارد.
شايد يکي از بحث هاي مهم در زمينه داشتن نيروي شاغل کارآمد، توجه به سلامت شاغلبن و همچنين رعايت استانداردهاي سلامت در محيط هاي کاري است که اين موضوع نيازمند داشتن نيروهاي متخصص در عرصه بهداشت حرفه اي است که متاسفانه آنچه را آمار و ارقام اعلام مي کنند، وضعيت چندان مطلوبي در اين زمينه نداريم.

 

 
 

صفحه:   1     2


با کلیک بر روی آیکن +1 ما را در گوگل محبوب کنید :

مدیریت پروژه-cmba

 گواهينامه شايستگي حرفه‌اي ساخت و ساز

فروشگاه كتاب و نرم‌افزار

پودمان آموزشی تربیت کارشناس حرفه ای برنامه ریزی و کنترل پروژه

مدیریت HSE در کارگاه های ساختمانی

يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠

کل بازديدکنندگان :944814

بازديدکنندگان امروز :66

............................................................................................................................................................................................................................
| صفحه اصلي | ایمنی | سلامت و بهداشت | محیط زیست | آموزش | ایمنی در ساختمان | اخبار ایمنی | گالری عکس | جستجو | درباره ما | تماس با ما |اخبار


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مؤسسه تحقیق و توسعه خانه عمران می باشد.

Copyright © 2012 CivilHouse - All Rights Reserved